Minibrowar
Nasz minibrowar powstał w 2012 roku. Jest to efekt współpracy firmy DeSilva z czeską firmą „M. B. S. Mini Brewery System S.R.O”. W naszym minibrowarze znajdują się m.in.: zbiornik wody lodowej (pojemność 28 hl), warzelnia – 10 hl (kadź zacierno-warzelna, kadź filtracyjna, kadź wirowo -osadowa whirpool), tankofermentatory – 4 sztuki po 20 hl, tanki leżakowe – 10 sztuk po 20 hl oraz tanki wyszynkowe – 2 sztuki po 10 hl. Zacieranie odbywa się u nas infuzyjnie, jest sterowane temperaturowo (step mash), natomiast fermentacja odbywa się w zbiornikach zamkniętych (zarówno fermentacja górna, jak i dolna).
Nasi piwowarzy
Mirosław Robak – Główny Piwowar Starej Zajezdni od początku istnienia czyli od 2012 roku. Piwem fascynuje się „od zawsze”, czego dowodem może być pierwszy samodzielnie uwarzony trunek już w 2003 roku. Ukończył Uniwersytet Rolniczy z tytułem magister inżynier technolog żywności. Praktyki odbywał w Kompanii Piwowarskiej S.A. oraz Coca-Coli, natomiast doświadczenie zawodowe zbierał między innymi w PZZ Kraków S.A. i Phillip Morris Polska. Od 2012 roku był obecny przy pracach powstawania browaru. Tworzył od podstaw i programował procesy warzenia piwa. Był odpowiedzialny za stworzenie składu podatkowego. Prywatnie jest miłośnikiem amerykańskich chmieli i wysokiej goryczki w piwie.
Nasi piwowarzy
Filip Jaworski – Zastępca Głównego Piwowara Starej Zajezdni, absolwent II LO w Olkuszu, zdobył wyższe wykształcenie na Uniwersytecie Jagiellońskim, na kierunku socjologia. Piwowarstwem domowym oraz przemysłowym zainteresował się już na początku studiów. Warzenie piwa w domu było tylko wstępem do dalszej kariery zawodowej. Następnie zainteresowanie piwowarstwem ewoluowało, rozpoczęło się zainteresowanie sensoryką piwną i w 2018 roku został certyfikowanym sędzią piwnym. W międzyczasie, w roku 2017 rozpoczął swoją przygodę w Starej Zajezdni, gdzie wkrótce awansował na obecne stanowisko. Obecnie oprócz pracy w Starej Zajezdni, Filip prowadzi piwne warsztaty degustacyjno-sensoryczne.
Nagrody
Po wielu latach prób i błędów, porażek i małych sukcesów, potu, łez i zmęczenia, zostaliśmy docenieni! Najpierw, w 2017 roku na Polskim Kongresie Browarniczym nasze piwo jasne otrzymało brązowy medal, aby już dwa lata później (w roku 2019) nasza największa perełka – pszenica gruszkowa – otrzymała złoty medal! To właśnie dzięki takim chwilom cały trud i wysiłek włożony przez naszą załogę nabiera prawdziwego sensu, a wszystkie głosy i słowa pochwał od naszych Gości, napędzają do dalszej, coraz to cięższej pracy. Dziękujemy Wam za to, że jesteście!
PROCES WARZENIA PIWA
nasze piwa
Główną dewizą naszego minibrowaru jest tworzenie produktu naturalnego, bez chemii i konserwantów. Nasze piwa są zawsze niefiltrowane oraz niepasteryzowane. Nasza piwna oferta to mieszanka klasycznych piw z autorskimi wariacjami. Chcemy, aby decydując się na spędzanie czasu z naszym piwem, każdy mógł znaleźć coś dla siebie. W naszym browarze, tak jak w naszej kuchni, obowiązuje bardzo ważna zasada – sezonowość. Idąc tropem tej ideologii, w Starej Zajezdni Kraków by DeSilva na co dzień można spróbować od 6 do 10 rodzajów piw. W zależności od pory roku, można u nas spróbować piwa Jabłkowego (w lecie) albo Śliwkowego (w zimie). Znajdziecie też klasycznego Lagera, Pszenicę czy AIPA, ale też rzadziej spotykane pozycje, jak na przykład Kwaśne Wiśniowe czy Amerykańską Pszenicę. Nasze piwa to również dzieło naszych gości. W 2018 roku powstał projekt „I Ty możesz zostać piwowarem Starej Zajezdni”. Dzięki temu konkursowi udało nam się stworzyć odpowiednio: w 2018 roku piwo Pszeniczne Gruszkowe (nasz absolutny hit i zdobywcę złotego medalu na Polskim Kongresie Browarniczym) oraz w 2019 piwo AIPA Ananasowa, która z marszu stała się TOP5 najlepiej sprzedających się piw w historii Starej Zajezdni. Rok 2020 z racji pandemii zatrzymał trzecią edycję konkursu, natomiast jeśli tylko okoliczności pozwolą, to w 2021 roku konkurs na pewno się odbędzie.
Poznaj Nasze Piwa
PIWO JASNE - typ pilzneński 4,5% alk., 12% ekstr. wag.
Piwo dolnej fermentacji, do produkcji którego użyto słodów takich jak: pilzneński, monachijski oraz karmelowy. Nadają one piwu charakterystyczną złotą barwę oraz wyczuwalne słodkie smaki słodowe, uzupełnione ziołowym aromatem chmielu, dającym na finiszu intensywną goryczkę. Piwo jest rześkie, orzeźwiające oraz półwytrawne. Piwo niefiltrowane i niepasteryzowane. Temperatura podawania 5 – 8 °C.
CIEMNY LAGER - 5% alk., 13% ekstr. wag.
Piwo dolnej fermentacji, do produkcji którego użyto słodów takich jak: pilzneński, monachijski, karmelowy oraz palony. Nadają one piwu charakterystyczną ciemną barwę oraz nuty karmelowo – kawowe, uzupełnione delikatną chmielową goryczką. Piwo niefiltrowane i niepasteryzowane. Temperatura podawania 5 – 8 °C.
PSZENICZNE - 4,5% alk., 12% ekstr. wag.
Piwo górnej fermentacji, do produkcji którego użyto słodów: pszenicznego oraz pilzneńskiego. Nadają one piwu charakterystyczną mętność oraz umiarkowaną słodowość. W tle wyczuwalna jest delikatna chmielowość oraz goździkowo-bananowy aromat, pochodzący z użycia specjalnego szczepu drożdży. Piwo niefiltrowane i niepasteryzowane. Temperatura podawania 2 – 6 °C.
AIPA - 6% alk., 15% ekstr. wag.
Piwo górnej fermentacji, do produkcji którego użyto czterech rodzajów słodów: Pale Ale, monachijski, pszeniczny, Carapils. Wysoka zawartość chmieli amerykańskich, dających w piwie wyraźną goryczkę oraz intensywny aromat cytrusowo-żywiczny. Chmielenie na zimno dodatkowo potęguje jego owocowy charakter. Piwo niefiltrowane i niepasteryzowane. Temperatura podawania 8 – 10 °C.
PIWO GRUSZKOWE PSZENICZNE - 4,5% alk., 12% ekstr. wag.
Piwo górnej fermentacji, do produkcji którego użyto słodów: pszenicznego oraz pilzneńskiego. Nadają one piwu charakterystyczną mętność oraz umiarkowaną słodowość. Dodatek starannie dobranej kompozycji naturalnych soków gruszkowych nadaje piwu orzeźwiający słodko-kwaśny smak. W tle wyczuwalna jest delikatna chmielowość oraz goździkowo-bananowy aromat, pochodzący z użycia specjalnego szczepu drożdży. Piwo niefiltrowane i niepasteryzowane. Temperatura podawania 2 – 6 °C.
AIPA ANANAS - 5% alk., 15% ekstr. wag.
Piwo górnej fermentacji, do produkcji którego użyto czterech rodzajów słodów: Pale Ale, monachijski, pszeniczny, Carapils. Wysoka zawartość chmieli amerykańskich, dających w piwie wyraźną goryczkę oraz intensywny aromat cytrusowo-żywiczny. Do produkcji tego piwa używamy tylko i wyłącznie naturalnego, tłoczonego na zimno soku ananasowego. Ponieważ jest to sok, charakteryzują go gęstość i słodki aromat, niespotykane na co dzień w nektarach ananasowych dostępnych na rynku. Chmielenie na zimno dodatkowo potęguje jego owocowy charakter. Piwo niefiltrowane i niepasteryzowane. Temperatura podawania 8 – 10 °C.
PIWO CIEMNE NA MIODZIE GRYCZANYM - 5% alk., 13% ekstr. wag.
Piwo dolnej fermentacji, do produkcji którego użyto słodów takich jak: pilzneński, monachijski, karmelowy oraz palony. Nadają one piwu charakterystyczną ciemną barwę oraz nuty karmelowo – kawowe. Dodatek miodu gryczanego nadaje piwu wyraźną miodową słodycz, uzupełnioną delikatną, chmielową goryczką. Piwo niefiltrowane i niepasteryzowane. Temperatura podawania 5 – 8 °C.
PIWO JABŁKOWE - 4% alk., 12% ekstr. wag.
Piwo dolnej fermentacji, do produkcji którego użyto słodów takich jak : pilzneński, monachijski oraz karmelowy. Nadają one piwu charakterystyczną złotą barwę oraz umiarkowaną słodowość. Dodatek starannie dobranej kompozycji naturalnych soków, tylko i wyłącznie z polskich jabłek, nadaje piwu orzeźwiający słodki smak. W tle wyczuwalna jest delikatna chmielowa goryczka. Piwo niefiltrowane i niepasteryzowane. Temperatura podawania 5 – 8 °C.
PIWO MIODOWE - 4,5% alk., 12% ekstr. wag.
Piwo dolnej fermentacji, do produkcji którego użyto słodów takich jak : pilzneński, monachijski, oraz karmelowy. Nadają one piwu charakterystyczną złotą barwę oraz umiarkowaną słodowość. Dodatek miodu lipowego nadaje piwu wyraźną miodową słodycz. W tle wyczuwalna jest delikatna, chmielowa goryczka. Piwo niefiltrowane i niepasteryzowane. Temperatura podawania 5 – 8 °C.
ŚLIWKOWE - 4,7% alk., 13% ekstr. wag.
Piwo dolnej fermentacji, do produkcji którego użyto słodów takich jak: pilzneński, monachijski, karmelowy oraz palony. Nadają one piwu charakterystyczną ciemną barwę oraz nuty karmelowo – kawowe, uzupełnione delikatną, chmielową goryczką. Do jego produkcji używamy wyselekcjonowanych soków z polskich śliwek, pochodzących nie skądinąd, jak z Łącka. Słuszne jest skojarzenie z Łącką Śliwowicą. Piwo niefiltrowane i niepasteryzowane. Temperatura podawania 5 – 8 °C.
PSZENICZNE AMERYKAŃSKE - 5% alk., 13% ekstr. wag.
Piwo górnej fermentacji, do produkcji którego użyto słodów takich jak: Pszeniczny, Pale Ale, karmelowy. Lekkie, orzeźwiające, posiadające słodkawy i kwaskowaty smak piwa pszenicznego, o niskiej goryczce i bogatym aromacie cytrusów pochodzącym z amerykańskich odmian chmieli. Piwo pszeniczne w wersji amerykańskiej nie posiada typowych dla klasycznych niemieckich piw typu hefeweizen posmaków bananowych i goździkowych. Fermentowane jest drożdżami o czystym profilu, które pozwalają na wyeksponowanie magii aromatycznych, amerykańskich odmian chmielu. Piwo niefiltrowane i niepasteryzowane. Temperatura podawania 8 – 10 °C.
WIŚNIOWY SOUR ALE - 4,5% alk., 13% ekstr. wag.
Piwo górnej fermentacji, do produkcji którego użyto słodów, takich jak: Pale Ale, monachijski, karmelowy. Nadają one piwu charakterystyczną, przyjemną, słodową podstawę. Dodatek naturalnego, tłoczonego na zimno soku wiśniowego nadaje piwu orzeźwiający kwaśny smak z wyraźnym aromatem wiśni oraz pogłębia rubinową barwę. W tle wyczuwalny jest delikatny aromat polskich chmieli. Piwo dzięki swojej kwaśności i owocowości sprawia wrażenie bardzo lekkiego i jest doskonale pijalne. Piwo niefiltrowane i niepasteryzowane. Temperatura podawania 5 – 8 °C.